Životné prostredie  

Vplyv stravovania na životné prostredie

 
    Životné prostredie nás obklopuje a pôsobí  na náš organizmus. Často dochádza k znečisteniu a k znehodnocovaniu životného prostredia, čo narúša prirodzenú rovnováhu a to je nebezpečenstvom pre naše zdravie.
    Zvyčajná strava s vysokým obsahom živočíšnych produktov má zďaleka najväčší nepriaznivý vplyv na životné prostredie.Živočíšna produkcia, je jedno či už spracovaná na biologickej báze, alebo bežnej má vysoký vplyv na životné prostredie. Všeobecne, ale bioprodukty majú podstatne menší dopad na životné prostredie. 
    Bežná živočíšna výroba spôsobuje najväčšie škody na životnom prostredí. Negatívne dopady na životné prostredie sú dvakrát väčšie ako živočíšna produkcia založená na ekologickej báze. Vegáni majú najmenej škodlivý vplyv na životné prostredie.
    Čím menej obsahuje naša strava živočíšnych produktov a čím viac produktov je vyrobených ekologicky, tým viac šetríme životné prostredie. Biopotraviny sú produktom kontrolovaného a certifikovaného poľnohospodárstva a okrem toho, že sú zdravšie a chutnejšie, z ich pestovania má prospech aj životné prostredie. Biopotraviny nie sú chemicky ošetrené a neskladujú sa.
    Formy stravy a porovnanie ich záťaže na životné prostredie:
 
bežné potraviny  biologické potraviny
mäsožravec 100%                             mäsožravec 58%
vegetarián 64% vegetarián 44%
vegán 37% vegán 26%

 

Porovnanie - živočíšna vs. rastlinná výroba

VYUŽITIE PLOCHY PÔDY

Na ploche, ktorá je potrebná na výrobu 1 kg mäsa, môžete vypestovať 200 kg alebo 160 kg zemiakov a paradajok v tom istom období. V Amerike sa využíva 23 000 km2 na výrobu krmiva (napr. sena) pre úžitkové zvieratá a len 16 000 km2 na výrobu rastlinných produktov.  Produkcia mäsa si vyžaduje enormné využitie plochy a to má negatívny vplyv i na lesy:  V Strednej Amerike vyhorelo v priebehu posledných 40 rokov, 40% dažďových pralesov, z dôvodu veľkého počtu pasienok pre dobytok.

Potrebná plocha na výrobu jedného kila potravy

hovädzie mäso viac ako 30 m2
bravčové mäso viac ako 20 m2
kuracie mäso 18 m2
vajcia 12 m2
ovocie menej ako 10 m2  (3 m2)
zemiaky menej ako 10 m2 (2 m2)
zelenina menej ako 10 m2 (1 m2)

 

SPOTREBA VODY 

Priemerná domácnosť spotrebuje každý deň len okolo 2-5 litrov vody na pitie a až od 100 litrov do 500l na ostatné činnosti (sprchovanie, umývanie, atď). Ale aj tak to je takmer zanedbateľné množstvo v porovnaní s 2 000 až 5 000 l, ktoré sú potrebné na chov dobytka a na obrábanie pôdy.

V dôsledku zvyšujúcej sa konzumácii mäsa sa spotrebuje v poľnohospodárstve enormné množstvo vody. Pri vegetariánskej strave je spotreba vody o polovicu nižšia.

hovädzie mäso 15 m3/kg
jahňacie 10 m3/kg
kuracie mäso 6 m3/kg
obilie 3 m3/kg
palmový olej 2 m3/kg
citrusové šťavy 1 m3/kg