Zásady správneho stravania

    Každá potravina obsahuje bielkoviny, tuky, uhľohydráty, vitamíny a minerálne látky. Každý produkt, aby bol stráviteľný, by sa mal konzumovať tak ako ho stvorila príroda, teda samostatne. Sú však aj isté možnosti, ktoré sa dajú kombinovať a pritom nenaruší trávenie a nevedú tak k stratám v prijmem živín. Síce sa dá skombinovať podľa chuti čokoľvek, ale čo to urobí v žalúdku môže mať ťažké následky. Nezáleží teda na tom čo všetko človek zje, ale na tom čo z toho vlastne strávi.

    S potravou, ktorú zjeme sa môže stať len jedna z nasledujúcich troch vecí:

    a) Potravu strávime a telu dodá živiny
    b) Potrava začne kvasiť vplyvom cukru z ovocia alebo škrobu z obilovín a škrobovej zeleniny.
    c) Potrava začne zahnívať vplyvom nestrávených bielkovín. 

    Čo spôsobuje problémy s rýchlym trávením a účinným vstrebávaním živín 
    a) Miešanie potravy, ktorá sa svojim chemickým zložením k sebe nehodí. 
    b) Konzumácia potravín tepelne spracovaných a inak upravených pretvorením na mŕtvu stravu. 
    c) Konzumácia potravín v nesprávnom slede vzhľadom k ich dobe potrebnej k tráveniu. Typickým príkladom je po výdatnom obede jabĺčko, šalátik, zákusok, pivko, cola alebo kávička. 
    d) Konzumácia kyselinotvornej potravy. 
    e) Prejedanie a alebo hltanie.
    f) Konzumácia potravy pri nevhodnom duševnom rozpoložení a telesnom zamestnaní. 
    g) Konzumácia potravy obsahujúca sladidlá, korenie, oleje, octy atď. 
    h) Konzumácia varenej stravy.  

    Potravu z hľadiska trávenia delíme na bielkoviny, škroby a cukry

    Mezi bielkoviny radíme: orechy a semienka, suché strukoviny, dužinu kokosu , mäso , vajcia , mliečne výrobky .

    Mezi škroby radíme: banány, arašidy, tekvica ( guľatá ), zimné tekvice, dužina kokosu, kukurica, čerstvý hrach, artičoky, zemiaky, všetky obilniny a strukoviny (okrem sóje ), mrkva, kvaka, červená repa, rutabaga .

    Mezi neškroby radíme: ovocie, alfa, alfa klíčky, špargľa, bambusové výhonky, vňať červenej repy , brokolica, kapusta, vňať zeleru, ružičkový kel, pažítka, " collards ", púpavové lístie, čakanka, cesnak, zelené fazuľky, kapusta, pór, šalát, vňať horčice, okra, cibuľa, petržlen, reďkovky, rebarbora, špenát, šalotka, fazuľové struky, kvaka, žerucha, vňať kvaky, petržlen a iné listovej a vňaťovej zeleniny

    Výnimka: arašidy a fazuľa, sú i bielkovina i škrob a tedy nestravitelné.  Medzi tuky radíme: avokádo, olivy a oleje.  Medzi sladké ovoce radíme: datle, sladké hrozno, sladké hrušky, sušené ovocie.  Medzi polosladké ovocie radíme: marhule, brusnice, čučoriedky, jahody, nektarinky, maliny, černice, sladký egreše, mango, baza, oliva, čerstvé figy, sladké jablko, čerešne sladké, sladké broskyne, sladké ringloty, tomel .

    Medzi kyslé ovocie radíme: pomaranče, ananás, kyslé jablká, kyslé ringloty a slivky, citróny, grepy, kyslé broskyne, limetky, kyslé hrozno​​, paradajky, višne, kyslé egreše, kyslé hrušky 

Zkrátka kyslosť podľa PH (https://www.eidusa.com/Theory_pH_FOOD.htm alebo lakmusový papírek).

    Hlavné pravidlá:

     1) Všetko čo obsahuje v dužine semená sú plody. Medzi plodmi radíme preto aj paradajky, uhorky a tekvice a preto by sa nemali konzumovať nikdy so zeleninou. Maximálne so zeleninou chudobnou na bielkoviny a škroby.
    2) Ovocie jesť len ako samotné ... a keď kombinovať tak len kyslé s kyslým či polosladkým alebo sladké so sladkým či polosladkým, ale nikdy nie kyslé sa sladkým ... Avokádo je bohaté na tuky a najlepšie je ho kombinovať s neškrobouvou zeleninou, s kyslým ovocím ale nikdy nie so sladkým ovocím.
    3) Jesť bielkoviny so zeleninou neobsahujúce škrob. Zelenina chudobná na škrob sa hodí k zelenine, ktorá je zároveň aj ovocím ako paradajky (nie sladká a kyselinu obsahujúce plodová zelenina).
    4) Cukor, sirupy a sladidlá vrátane medu by sa nemali nikdy používať na dochucovanie žiadnej potravy.
    5) Keď už tuky (oleje a pod) , tak iba so zeleninou neobsahujúce škrob alebo na škrob veľmi chudobnú.
    6) Sladké ovocie jesť len s ďalším sladkým alebo polosladkým ovocím. Kyselina z kyslého ovocia by spomalila trávenie cukornatých látok, čo by viedlo ku kvasu.
    7) Polosladké ovocie jesť len buď s kyslým alebo len zo sladkým alebo zase s polosladkým, ale nikdy nie zo sladkým a kyslým súčasne.
    8) Melóny iba samostatne. Sú najrýchlejšie stráviteľné a skombinované s čímkoľvek vyvolajú okamžite kvas.
    9) Zeleninu neobsahujúcu škrob môžeš kombinovať medzi sebou, alebo s proteínmi alebo so škrobom ale nikdy nie s proteínmi a škrobom súčasne.
    10) Mlieku sa vyhni a pokiaľ už tak len samostatne.
    11) Kyslé by sa nikdy nemalo konzumovať sa škrobmy. Kyselina totiž okamžite preruší trávenie škrobu. Zničí ptyalín zo slín, ktorý je ku tráveniu škrobu nevyhnutne potrebný. Takže, kto si nakypruje obilnú kaše jablkami, tomu to leží potom v žalúdku ako olovo a hoci sa vyžíva v tom ako je sýty ... napácha na sebe oveľa viac škody, ako keby si dal mäso ... a nehľadiac na to, keby k tomu ešte pridal med alebo hrozienko. Ale obchod s musli len kvitne!

Zdroje: Tajemství všech nemocí (Wandmaker)  https://www.thefruitpages.com/acidsweet.shtml 
 

    Hlavní zásady kombinování potravy

    Kyslé ovocie

    -a bielkoviny: Zlá kombinácia. Citrusové ovocie, paradajky, ananás, jahody a ďalšie kyslé plody by sa nemali kombinovať so syrmi, vajcami, orechy. Ak ste chorí, vyhnite sa kyslému ovociu obzvlášť, okrem citrónov a limetiek pre ich schopnosti detoxikačné.

    - a škroby: Zlá kombináciaKyselina okamžite neutralizuje tráviace enzýmy a následkom je, že potrava v žalúdku zahníva. 

    Sladké ovocie : 
    - a bílkoviny & a škroby & a kyselé ovoce: Zlá kombináciaCukor obsiahnutý v sladkom ovocí by nemalo nič brániť priechodom žalúdkom do dvadsiatich minút. Okamžite vzniká kvas ak dôjde narušenia jeho trávenie inými potravinami. Cukor a škrob je navyše kombinácia ešte ďalších ťažkostí.  Cukor v ústach na seba viaže sliny, a tým vysáva ptyalín toľko potrebný na strávenie škrobu. Ak je škrob ochudobnený o ptyalín cukrom, medom, melasou alebo sladkým a sušeným ovocím ... výsledkom je liehový kvas. Kvas je nevyhnutný ak sa cukry zdržia v žalúdku vplyvom škrobu, bielkovín a alebo kyslého ovocia. Cukor naviac ešte znižuje schopnosť vylučovania žalúdočných štiav.

    Bielkoviny: 
    - a škrob: Zlá kombinácia. Bielkoviny potrebujú kyslé šťavy a škroby zásadité ... výsledkom je hniloba bielkovín a kvas škrobov.

    - a tuky: Zlá kombinácia. Ak potravina obsahuje bielkovinu obsahuje zároveň už aj tuk vhodného zloženia. Naše telo si vystačí s minimom tukov. Tuk spomaľuje vylučovanie tráviacich štiav, znižuje účinnosť pepsínu a kyseliny chlorovodíkovej nevyhnutné pre trávenie bielkovín. Aj ten najmenší množstvo tuku je schopné znížiť tráviaci schopnosť organizmu až o 50 %. Užívajte teda tuky s opatrnosťou a nepoužívajte iné tuky ako tuky Avokáda a orechov.

    - a iné bielkoviny: Zlá kombinácia. A je jedno či sa bielkoviny líšia pôvodom zložením alebo koncentráciou. Kyslosť žalúdočných štiav pre jednotlivé druhy bielkovín nie je rovnaká, vzniká tak ťažko stráviteľná hmota, ktorá zahníva .

    Škrob: 
    - a tuky: Zlá kombinácia. Tuk brzdí odchod stráveného škrobu do čreva a to vedie ku kvasu. Ak jete tuky s listovou zeleninou a vňaťami, potom je ich brzdná schopnosť pozastavená .

    - a jiné škroby: Zlá kombinácia. Následky sú ešte horšie ako u iných kombinácií. Zeleninu s miernym obsahom škrobu možno kombinovať so zeleninou s väčším obsahom škrobu napr . Mrkvu a zemiaky, ale nie s obilninami a strukovinami.

    Avokádo aj keď neobsahuje veľa bielkovín v porovnaní s orechmi, napriek tomu ich obsahuje viac ako mlieko a navyše bielkoviny avokáda sú vysokej biologickej hodnoty. Najlepšie je jesť s listovou zeleninou a vňaťami, pretože to ešte zlepší ich vstrebávanie. Ďalej potom možno avokádo kombinovať s kyslastým alebo kyslým ovocím. To je dokonca lepšia kombinácia než keď sa kombinuje listová zelenina s ovocím . Pretože avokádo obsahuje málo bielkovín, možno ho skombinovať aj zemiaky alebo inými škrobovými jedlami za predpokladu, že súčasťou tejto kombinácie je aj listová zelenina . Avokádo by sa nemalo nikdy kombinovať s orechmi a semenami.

    Kyslé ovocie sa môže kombinovať s kyslastým ovocím. Táto kombinácia je najlepšia, keď je väčšina ovocia kyslá. Nikdy nekombinujte kyslé ovocie sa sladkým. Paradajky nekombinujte s žiadnym ovocím, ale maximálne je možné kombinovať s listovou zeleninou bez obsahu škrobu.

    Kyslasté ovocie možno kombinovať so sladkým ovocím ... najmä, keď chceme dosladiť pre lepšiu chuť. Pre ľudí s oslabeným trávením sú banány však najlepšie ako samostatné jedlo. Ostatní ich môžu skombinovať s ďatľami alebo hrozienkami, sladkým hroznom a iným sladkým ovocím a listovú a vňaťovú zeleninou. Sladké a sušené ovocie by sa malo používať zriedka, pretože cukor je v ňom koncentrovanejší a ľahko môže dôjsť ku kvasu keď sa neodhadne kyslosť ostatných plodov v kombinácii. Preto je vhodnejšie toto ovocie vždy kombinovať len s listovou a vňaťovú zeleninou.

    Kombinovať ovocie len s čerstvou listovou a vňaťovou zeleninou. Tieto kombinácie ešte dokonca zlepšia trávenie ovocie. 

    Listová zelenina sa veľmi dobre hodí ku všetkým jedlám a mala by tvoriť väčšinu vášho jedálnička. Počas týždňa jedzte rozmanité druhy zeleniny ako je to len možné. Zelenina predovšetkým bez obsahu škrobu zanechá žalúdok bez zmeny, pokiaľ však nepoužijete nejakú olejnatou zálievku ktorá celé trávenie skomplikuje.

    Melóny nekombinujte s ničím. Mnoho ľudí sa o tejto kombinácii a s akutnými príznakmi presvedčilo na vlastnej koži. Melón je tak ľahko a rýchlo stráviteľný, že čokoľvek sa sním skombinuje znamená začatie kvasu.

 Vyhnite se príliš zrelému ovociu, môže byť jedna z príčin zažívacích tažkostí. 

    Obilniny a strukoviny je najlepšie jesť naklíčené. Klíčením prejdú do stavu živej zeleniny a sú obohatené kyslíkom. Stali sa teda potravou predtrávené. Iné semená možno klíčiť tiež.

    Vodu by ste mali piť zásaditú po celý deň. Žiadne bublinky. Nedovoľte aby vzniklol smäd ... nepreháňajte to aby ste sa neodvodnili. Nepite veľké množstvo naraz. Lepšie je mať neustály príjem vody, čo zlepšuje detoxikáciu. Nepite však počas jedla ani po jedle (v závislosti od zložitosti kombinácie), aby ste neriedili tráviace enzýmy. Voda je potrava v najlepšej kvalite aká môže byť . Vyhnite sa všeliako spracovanej vode (i destilovanej) za účelom väčšieho zdravia.

 

Tabuľka kombinovania potravín podle Dr. Sheltona

  

B

Š

T

MV-S

MV-K

Z-NŠ-V

Z-S

O-K

O-P

O-S-S

M

 B

--

--

--

--

--

+

+

-*

--

--

--

 Š

--

+

+

--

--

+

+

--

++

-

--

 T

--

+

+

++

++

+

+

+

+

+

--

 MV-S

--

--

+

+

+

-

-

++

++

--

--

 MV-K

--

--

+

+

+

-

-

++

++

++

--

 Z-Č-V

+

+

+

-

-

+

+

-

++

-

--

 O-P

--

--

+

++

++

-

-

+

+

+

++

 O-K

--

--

+

++

++

++

++

+

+

-

++

 O-S-S

-

-

+

-

++

-

-

-

+

+

++

 M

--

--

--

--

--

--

--

--

++

++

+

 

B – bielkoviny, Š – škrob, T-tuk,

MV-S – mliečne výrovky sladké, 

MK-K – mliečne výrobky kyslé,

Z-Č-V – zelenina čerstvá varená

O-P- Ovocie polosladké, O-K Ovocie kyslé, O-S-S – ovocie sladké sušené, M - Melón

Z-NŠ-V – Zelenina neškrobová varená

Z-S – Zelenina surová