Typy stravovania

 

Mäsožravec

Mäsožravec (karnivoria) konzumuje výlučne len živočíšnu potravu.

Všežravec

Všežravec (omnivoria) je organizmus, ktorý sa živí živočíšnou a aj rastlinnou potravou. Nešpecializuje sa len na jeden typ. V súčasnosti je tento typ stravovania najrozšírenejší. Omnivor trpí často nadváhou.

Pescetarián

Pescetarán je človek, ktorý konzumuje mlieko, vajcia, ryby a v niektorých prípadoch aj plody mora, ale žiadny ďalší druh mäsa. Tento spôsob stravovania je obzvlášť populárny v Japonsku.

Lakto-ovo vegetarián

Lakto-ovo vegetarián nekonzumuje mäso, ale jedia vajcia a mliečne výrobky (mlieko, syr, maslo alebo jogurt). Pomenovanie má latinsky pôvod, kde lacto znamená mlieko a ovo vajce. Tento druh vegetariánstva je najrozšírenejší v Európe a v USA.

Vegán

Vegán vylučuje konzumáciu živočíšnych produktov (mäso, mlieko, syry, vajcia, med). Živí sa len rastlinnou stravou. Je to životný štýl, ktorý zakazuje využívanie živočíšnych produktov pre naše potreby.

Vitarián

Vitarián je vegetarián, ktorý sa stravuje len surovou stravou, ktorá je teplene nespracovaná. Vita znamená život a vitariánstvo sa orientuje na život. Vitariáni konzumujú iba surovú rastlinnú stravu, ktorá nie je zničená žiadnou úpravou a obsahuje všetky výživné látky.

Frutarián

Frutarián konzumuje iba rastlinné produkty. Frutariánstvo je prísna forma vegánstva. Dbajú o to, aby nepoškodzovali rastliny. Frutariáni konzumujú ovocie, orechy a semená. Vyhýbajú sa zelenine a živočíšnym produktom.

Paleotik

Reč je o paleodiéte, ktorá sa inšpiruje staršou dobou kamennou. Tvrdí, že ak sa budú dnešní ľudia stravovať rovnako ako ich dávni pravekí predkovia, budú tiež rovnako zdraví. V tej dobe napríklad nepoznali rakovinu, cukrovku, vysoký krvný tlak a iné choroby.

Celiatik

Celiatik trpí chorobou, ktorá sa nazýva celiakia. Je to choroba spôsobená neznášanlivosťou lepku. Lepok je zmes bielkovín prítomných v obilných zrnách. Celiatik nekonzumuje: pšenicu, ovos, jačmeň, žito, špaldu a výrobky z nich, výrobky z múky - chlieb, pečivo, strúhanka, cestoviny, vločky, krupica, kuskus, otruby. Náhradou sú zemiaky, ryža, sója, kukurica, pohánka, pšeno, strukoviny.

Bretarián

Bretarián žije z prány. To je onergia okolo nás. Neznamená to že ne je. Bretarián príma stravu vo forme energie. V podstate aj tuhá strava je len forma energie. Tele tuhú - tekutú stravu tiež rozkladá na energiu, vitamíny a živiny. Bretarián túto časť rozkladu obchádza a príjíma priamo energiu. Prechod na Bretariánsku stravu osobne neodporúčam, ale nájdete isto na internete veľa stránok a videí o tomto type výživy. Nič nieje nemožné :-) !