Čínska medicína

.... Slezina

Pre slezinu sú nevyhnutné kvalitné a zdravé potraviny, aby z nich dokázala vyprodukovať výživu plnú vitamínov, minerálov, stopových prvkov, atď. Tie sú potrebné nielen pre hlavné orgány tela, ale aj pre tie najmenšie časti, tkanivá, svaly, cievy, žily a väzivá. Slezina zabezpečuje tvorbu energie z prijatej potravy a tekutín a krvotvorbu. A krv, okrem iného, vyživuje aj pokožku. Číňanky si dávajú na krvotvorbu pozor, pretože ideálne zloženie krvi spomaľuje proces tvorby vrások. Slezina obľubuje potraviny, ktoré podporujú krvotvorbu akými sú napr. červená repa (cvikla), čierny sezam, petržlenová vňať, špenát, pažítka, čerešne, ďatle, moruše atď. Keď je proces tvorby krvi v tele oslabený, máme závraty, suchú pokožku, bledú tvár, anémiu a sme unavení. Slezina tiež vplýva na pevnosť cievnych a žilných stien. Pri nadmernej alebo samovoľnej tvorbe modrín alebo podliatin je príčinou práve oslabená slezina. V takom prípade je vhodné do stravy zaradiť pohánku.

Slezina má v čínskej medicíne ešte jednu špecifickú úlohu. Udržiava všetky orgány na svojom mieste. Jej energia sa šíri do celého tela a orgány majú stabilnú polohu. Keď je však oslabená, orgány klesajú – u žien je to často maternica, pokles konečníka sa prejaví hemoroidmi a zriedkavosťou nie je ani pokles žalúdka. Opäť treba dávať pozor na kvalitnú a pravidelnú stravu, posilňovať slezinu pomocou bylinných odvarov napr. zo sladovky hladkoplodej, kukuričných vlasov, repíku a ľubovníka. Na prečistenie sa odporúčajú aj tinktúry z lastovičníka alebo horca.

Slezina a žalúdok sú párové orgány, patrí k nim ešte pankreas a dvanástnik. Kondíciu týchto orgánov zrkadlia naše svaly, pery a celá ústna dutina a očné viečka. Keď má slezina a žalúdok dostatok energie, svaly sú pevné a zvládneme šport či dlhú chôdzu. Pery majú mať peknú červenú farbu a majú byť prirodzene zvlhčené. Očné by mali byť viečka pevné, bez opuchu a pohyblivé.

Tekutinou sleziny a žalúdka sú sliny. Nachádzajú sa v ústnej dutine a tvoria začiatok tráviaceho procesu. Ako prvé spracúvajú potravu, ktorá sa potom pomocou peristaltickej vlny dostáva ďalej do žalúdka, kde pokračuje trávenie. Sliny nám tiež dokážu prezradiť stav našej sleziny. Ak sa ich tvorí priveľa a nedokážu sa udržať v ústach, slezina je určite oslabená. Rovnako nás však na disharmóniu fungovania sleziny upozorňuje aj málo slín a sucho v ústach.

Klasická západná medicína priraďuje slezine aj funkciu správnej obranyschopnosti organizmu. Súvisí s ňou aj lymfatický systém tela. Lymfa v našom tele zbiera rôzne metabolity, toxíny, vírusy a iné častice, ktoré sa svojou veľkosťou nezmestia do krvného obehu. Lymfa ich dovedie do uzlín, kde sa prečistí a potom sa vlieva do krvi. Je to taký prirodzený detoxikačný proces nášho organizmu. Keď je lymfatický systém plný toxínov a iných škodlivých látok, nestíha prečisťovať naše telo, uzliny sa zväčšia, môžu aj mierne zatvrdnúť a prichádza ochorenie. V takom prípade pomôžu spomínané bylinné čaje na podporu funkcie sleziny alebo ručná lymfatická masáž.